ogrzewanie podłogowe

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

 

Grzejniki czy podłogówka?

Wielu ludzi ma wątpliwości co do wyboru sposobu ogrzewania, właśnie ze względu na sposób sterowania. Gdy przychodzi etap budowy, w którym trzeba rozpocząć prace instalacyjne, pierwszą rzeczą o jaką inwestor pyta to cena. Jest kompletnie bezsensownym pytać o cenę instalacji bez wstępnego jej zaprojektowania. Praktyki firm ze sporym doświadczeniem ograniczają się do konstruowania umowy, a następnie aneksowania jej tak, że właściwa jej cena potrafi być często nawet czterokrotnością wstępnych ustaleń. Innym przypadkiem jest fakt, że z przyczyn czysto ekonomicznych, instalacja jest loterią, kompromisem pomiędzy oczekiwaniami inwestora, a zarobkiem firmy instalatorskiej.

Wychodzi to z faktu, że takie rzeczy kupujemy bardzo rzadko, jednak juz na przykładzie auta, sprawdzamy nie tylko cenę auta, ale również koszty utrzymania z punktu napraw i spalania.

Wiadomym jest, że nikt nie kupiłby by auta zrobionego z DAEWOO TICO w LPG zespawanego do AUDI A8, jednak w 80% domów tak właśnie wyglądaja instalacje centralnego ogrzewania.

Najpierw zadajmy sobie pytanie czego oczekujemy od instalacji, jak ją sobie wyobrażamy, czy planujemy ją obsługiwać, czy stać nas na serwis, który będzie to robić  – a my w zamian będziemy mieli możliwość zarządzania naszą nową instalacją z naszego smartfona. W obecnych czasach raczej nie ma ograniczeń, wyobraźnia inwestora praktycznie zawsze może zostać zaspokojona, jednak szanujmy swój czas i zacznijmy od projektu.

 

Najważniejsze rzeczy potrzebne do poprawnej wyceny realizacji są to:

 

– Sposób izolacji domu oraz jego metraż, jak wygląda izolacja dachu i fundamentów, czy planujemy rekuperację.

Jeśli jest to dom to udostępnijmy jego projekt z opisem czy rzeczywista budowa domu przebiegła zgodnie z projektem.

– Założenia źródła, jeśli mamy blisko przyłącze gazowe lub dostęp do taniego opału – co ma znaczące znaczenie na późniejsze rachunki za energie.

W przypadku pomp ciepła oraz alternatywnych źródeł warto opisać teren w jakim się znajdujemy.

– Opis czy posiadamy jakieś preferencje co do odbiorników ciepła.

Czy ma to być układ głównie składający sie z ogrzewania podłogowego, grzejnikow czy mieszany. Może chcemy całą energie rozprowadzać przez kanały wentylacyjne, lub ogrzewanie ścienne.

Są to ważne aspekty, bo od nich zależy, jak instalacja będzie skonstruowana.

Więcej o ogrzewaniu podłogowym…

Scroll to Top
Call Now Button